۱۴ فروردین ۱۳۹۵

مصاحبه با ویژه نامه شهدای مدافع حرم

 

lasted4ition-21

 

باید برای خانواده ها ی شهدا جواب داشته باشیم

حامد زمانی خواننده متعهد و انقلابی کشورمان با تاکید بر جایگاه والای شهدای مدافع حرم و خانواده های آنان خاطر نشان کرد:«هر کس هرجایی که هست باید قدردان آنها باشد.روزی نرسد که آنها بگویند پدران ما برای چه رفتند،حالا چه شد،برای تک تک این سوالها باید جواب داشته باشیم»

رسالت هنر دینی و انقلابی بودن آن است

رسالت هنر،دینی و انقلابی بودن آن است.ما کار خاصی انجام ندادیم بلکه این یک دِینی که بر گردن ما بوده است که ما آن را ادا کردیم.بارها گفته ام که من عزت و آبرو خود را مدیون این فرهنگ انقلابی هستم. یک خلاء در موسیقی ما احساس میشد.خلاء وجود هنرمندی که خودش را وقف ارزشهای انقلابی و دینی کند و در این چارچوب فعالیت خود را انجام دهد.هنرمندی که با ادبیات حال حاضر بتواند با جوانان ارتباط برقرار کند و موسیقی به روز داشته باشد .من جهاد خود را در راستای استعداد خودم میدانستم و وارد این عرصه شدم.

در هر هنری،هنرمندی موفق است که تفاوت ایجاد کند و من احساس کردم که میتوانم این تفاوت را در موسیقی به وجود بیاورم و باعث جذابیت آن شوم و به همین دلیل به موسیقی وارد شدم.من زمانی مداح بودم،این مداحی باعث شد که مفاهیم دینی و انقلابی در درون من پخته شود و الان ثمره آن را در موسیقی خودم میتوانم ببینم.

سیاستمداران برای انتقال مفاهیم سیاسی از موسیقی کمک میگیرند

نفوذ موسیقی در جوانان امروزی مشهود است و این نفوذ به دلیل این است که موسیقی سریع حرفش را میزند و سهل الوصول است و سریع تر شناخته می شود.همچنین شما در صدا راحت تر میتوانید صداقت را تشخیص بدهید تا در تصویر.

نفوذ موسیقی در جوامع و مخصوصا در جوانان بسیار با اهمیت است و موسیقی بر فضای فرهنگی جوامع مختلف سیطره دارد.

به علت همین نفوذ و تاثیر گذاری است که کشورها در بخش وسیعی در موسیقی سرمایه گذاری میکنند و سیاستمداران برای انتقال مفاهیم سیاسی خود از موسیقی کمک میگیرند.

اهمیت به رسانه و به خصوص موسیقی هنوز در ایران جای خود را پیدا نکرده است .ما هنوز نتوانسته ایم یکسری از مسائل را از هم تفکیک دهیم که این طبیعتا به ما ضربه وارد میکند ولی باید جوانان وارد عرصه شوند و شکاف ایجاد شده را پر کنند و بزرگان ما هم حرفهایشان را بیان کنند تا برای جوانان مشخص شود که چه نوع موسیقی خوب و چه نوع موسیقی بد است.

جنگ،جنگ نرم و جنگ فرهنگی است.انقلاب ما انقلاب فرهنگی است و الان فضای فرهنگی فضای غالب بر جوانان ماست.جوانان ما تمایل به فضای فرهنگی دارند .سلاح ما در این جنگ فرهنگی همین موسیقی و فیلم و حتی همین تلفن همراه ماست.

تشنه مفاهیم انقلابی و فرهنگی است.زمانی که ما برای اجرای برنامه به شهرستان های مختلف میرویم که متاسفانه خوب انعکاس داده نمیشود ،میبینیم از این حرکت استقبال میشود و ۳۰،۴۰ هزار نفر،مفاهیم انقلابی و فرهنگی را با ما تکرار میکنند بدون اینکه فشاری بر روی آنها باشد و یا بدون آنکه دعوت نامه برایشان فرستاده شود،قدم بر چشم ما میگذارند و حضور پیدا میکنند.

هنرمند انقلابی ساکت نمی نشیند

فکر نمیکنم رسالت هنر در جبهه جنگ نرم غیر از این باشد.ما پاشنه آشیل دشمنان را در جنگ نرم نشانه گرفته ایم . هنر انقلابی هنری است که مانند یک سرباز حرف گوش کن است و بصیرت دارد و میداند که کجا باید موضع گیری کند.هنرمند انقلابی ساکت نمی نشیند و هنر،صدا و قلم وی هیچوقت منفعل نیست .

هنر انقلابی نباید ترسو یا مصلحت اندیش باشد.من هرجا توانستم تمام شاخصه ها را با هم در یک اثر جمع کنم،اثر من موفق شده و هرجا که این شاخصه ها در موسیقی من نبوده،کار زمین خورده که خدارا شکر به نظر من در مورد کارهای من کمتر این اتفاق افتاده است.

گفتمان انقلاب اسلامی گفتمان تمام کشورهای مبارز شیعی است

گفتمان انقلاب اسلامی گفتمان تمام کشورهای مبارز شیعی است.خیلی از مهمانان های  خارجی جشنواره رادیو و تلویزیون اسلامی از کشورهای گواناگون مانند لینان،یمن و بحرین مخاطب کارهای من بودند و دنبال زیرنویس و معنی اشعار می گشتند و این مشخص میکند این خلاء فرهنگی در کشورهای اطراف ما نیز وجود دارد.

بنابراین ما گفتیم چرا ساکت بنشینیم به زبان آنها یا مفاهیمی که حرف دل آنها هم باشد،کار تولید کنیم مثل مدافعان حرم و یا بعد از توهین به ساحت مقدس پیامبر کار حضرت محمد را اجرا کردیم که سه زبانه بود یا بیداری اسلامی که به دو زبان اجرا شد.اما این مقدار هنوز کم است .من در اولین مصاحبه خود گفتم دوست دارم هرجا صحبت از انقلاب است موسیقی من هم آنجا باشد اما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم.

این خلاء موسیقی در کشورهای دیگر وجود دارد.به عنوان مثال دوستانی که برای پیاده روی اربعین رفته بودند یا دوستان عراقی در ماشین های خود آثار من را پخش میکردند و این نشان میدهد که این خلاء در این کشورها بیشتر است.

اما خواننده هایی هم در این کشورها هستند که فعالیت میکنن و اگر خدا توفیق دهد قرار است با آنها همکاری داشته باشیم.

الان مردم به این نوع موسیقی روی آوردند و به آن علاقمند شدند پس زمان آن رسیده است که کارهای فاخری تولید شود و این نیازمند سرمایه گذاری و حمایت این بخش است به عنوان نمونه کار لبیک را کسانی دوست داشتند و به آن افتخار کردند که من حتی فکرش را هم نمیکردم و من افتخار میکنم که یکی از بهترین موسیقی ها و همچنین بهترین کلیپ هایم برای مدافعان حرم ساخته شد.

کار شهدای حرم به مراتب سخت تر از دوران مقدس است

اصلا بعضی از چیزها را نمیشود تعریف کرد،در این برهه از زمان که خیلی ها در سوراخ موش مخفی شدند یا فقط شعار میدهند و تنها فریادشان را خرج میکنند ،عده ای از جان خودشان میگذرند و خود را فدا میکنند،این به نظر من عشق است و عشق هم تعریف ندارد.شهدای مدافع حرم در این دوره وزمانه و در این شلوغی ها حقیقت را پیدا کردند و به نظر من کار آنها به مراتب سخت تر از دوران مقدس بود.البته آنها هم کار بزرگی کردند اما شهدای مدافع حرم در این شلوغی ها حقیقت و ارزش های مقدس را یافتند و جان خود را فدا کردند و به نظر من بزرگتر از این کاری نیست.

شهدا برای دفاع از ارزش ها،آرمان و اعتقادات مقدس خود به جبهه رفتند،مدافعان حرم هم برای آرمان و ناموس خود میجنگند.به نظر من اگر این دو را کنار هم قرار بدهید یک مسیر است.اگر در آن زمان هم این اتفاق رخ می داد شهدا پا را فراتر از مرزها می گذاشتند.دفاع از دین،دفاع از امام حسین مرز نمی شناسد.

روزی نرسد فرزندان شهدا بگویند پدان ا برای چه رفتند،حالا چه شد

هر کس هرجایی هست باید قدردان شهدای مدافع حرم و خانواد های آنان باشد. روزی آنها  بگویند پدان ما برای چه رفتند،حالا چه شد،ما باید برا تک تک این سوال ها جواب داشته باشیم.هر کس هرکاری که میکند باید اینها را به یاد داشته باشد و نباید به سمتی برویم که اینها را فراموش کنیم.

مسلما اتفاقات سیاسی بر روند کارهای من تاثیر گذار نبوده.کما اینکه قبلا هم نشان دادیم تاثیری بر کار ما نگذاشته است.اگر شما دقت کنید میبینید مثلا من یک جاهایی کامل خلاف اتفاقات شنا کردم.این کارها تعظیل بردار و تغییر بردار نیست.

من برای خلق آثار خود از فرهنگ انقلابی الهام میگیرم .یکی از زیباترین هدیه هایی که گرفتم،دست نوشته هایی از شهید حیدری،شهید مدافع حرم خمینی شهر اصفهان بود که شعر گزینه های روی میزرا با دستخط خودشان نوشته و امضا کرده بودند و مادر شهید حیدری به من دادند.من زمان تولید اهنگ «بهارم» این تابلو را جلوی خودم گرفتم و چهره مادر این شهید و مادر شهید صبوری ایده موسیقیایی این اثر شد.

خداراشکر هرکس این اثر را شنیده است اولین جمله ای که به من گفته این است که من با این اثر گریه کردم.من این حس را از این مادر شهید گرفتم.به این دلیل که جنس شهدای مدافع حرم از جنس امروزماست.جوانانی از جنس جوانان امروز ما بودند که شهید شدند و اکنون نامشان در کنار اسم هزاران شهید دیگر قرار میگیرد و این به نظر من خیلی معنی دارد.خوف و رجا در ذات ما و زندگی ما نهفته است .شعرهای ما امیدوارانه است چون ما امید داریم که آینده از آن ما و از ان بچه های ما خواهد بود و از خیلی از اتفاقات هم میترسیم،نه از دشمن ،میترسیم که مبادا این دشمنی گریبان گیر خودمان شود ،خودمان خنجر بگیریم ودر پشتمان فرو کنیم

lastedition-22

21 نظر

 1. Shahadat Talab

  ممنون خیلی خوب بود متأسفانه این قسمت از مصاحبه الانم هست… :
  روزی نرسد فرزندان شهدا بگویند پدران ما برای چه رفتند،حالا چه شد

 2. حاتمی

  هوالمحبوب
  با عرض سلام خدمت همگی شما برادران دینی ام.
  مصاحبه ی خیلی خوبی بود.
  راستی از بابت فیلمهایی هم که توی اون باد شدید گرفتید ممنونم چرا که باعث شد ما با شهر میمه آشنا شویم.
  ارادتمند شما هواداران تنکابنی

 3. ...

  سلام
  ببخشید یه سوال دارم
  من تو اینترنت جستجو کردم برا پیدا کردن متن آهنگ روز جوون اما پیدا نشد….
  تو سایت هم نیست
  از کجا باید بگیرم؟؟؟
  میتونید تو سایت قرار یدید؟؟؟؟

  1. عاشق امام خامنه‌ای

   تو آسمون اسم مارو نوشتن
   بیا باهم دوباره هم صداشیم
   چند تا قدم مونده باید بمونیم
   ما میتونیم مثل ستاره ها شیم
   باید بدونیم که خدا همیشه
   هوای غنچه های باغ و داره
   جهاد ما یه کار خیره بی شک
   نیازی نیست دیگه به استخاره
   روز جوون فقط تو تقویما نیست
   روز شروع روزای بهتره
   باید برای راهمون بجنگیم
   معلم ما علی اکبره{۲}
   خسته شدن برای ما مهم نیست
   برای ما که راهمون بلنده
   اگه کسی یه لحظه وایسه حتما
   وایساده بند کفشش و ببنده
   خاک وطن برای ما بهشته
   چشامون از اونه جدا نمیشه
   حتی اگه شبا بیدار بمونیم
   نماز صبحمون غذا نمیشه{۲}
   روز جوون فقط تو تقویما نیست
   روز شروع روزای بهتره
   باید برای راهمون بجنگیم
   معلم ما علی اکبره {۲}
   دعای ما میرسه تا آسمون
   با اینکه خیلی وقتا بی صداییم
   ما تشنه زیارت بهشتیم
   مبارکا که مشهد الرضاییم
   فرصت ما فرصت بی بدیله
   کاشکی ازش به سادگی نگزریم
   شعارمون رسیدن تو این راه
   منتظر اشاره رهبریم
   روز جوون فقط تو تقویما نیست
   روز شروع روزای بهتره
   باید برای راهمون بجنگیم
   معلم ما علی اکبره {۲}

 4. ایستاده همیشگی

  سلام
  واقعا عالی بود ممنون
  ولی یه غلط املایی کوچولو داشت آقای مدیر !
  “پدران ما” را “پدان ا” نوشته بودید
  ممنون از زحمات شما

 5. علی حسنوند

  بنام خدا
  باسلام وآرزوی سلامت وتندرستی برای خوانند انقلابی ایران زمین آقای حامد زمانی عزیز من عاشق ترانه های انقلابی وعالی شما هستم ومشتاق دیدار شما امیدوارم که همواره در این عرصه موفق باشید . در دنیا منهر ترانه ای که گوش کردم به زیبایی ودارای معنای واقعی ودرس آموز مثل ترانه های شما ندیده ام . علی حسنوند از الشتر لرستان کلاس هشتم تلفن همراه

 6. مریم

  سلام
  آقای متوسلی لطف کنید پیام من رو به آقای مانی برسونید
  من هم تو ربات تلگرامی آقای زمانی والم رو نوشتم هم تو اییل شخصی شون اما جواب ندادن

  سوال: من دارم یه داستان در مورد حسادت مینویسم . از ویس هایی که تو کلنال در مورد حسادت گذاشتند نوت برداری کردم . آیا اجازه داره حرف هایی که در مورد حسادت گفتند رو تو داستانم بذارم؟؟؟؟؟؟ و آ یا اجازه دارم اسم خودشون و اسم کانال اشون رو تو داستانم بزارم ؟؟؟؟؟؟؟؟

 7. عاشق امام خامنه‌ای

  سلام
  چطور میشه مطلبی رو به گوش آقای زمانی برسونیم
  در صورتی که اصلا وقت نمیکنن پیام هاشون رو بخونن
  من پیام دادم اما اصلا وقت نمیکنن بخونن
  چکار کنم؟؟؟؟؟؟

 8. عمار رهبر

  سلام مرا به اقای حامد زمانی برسانید وبه ایشان بگوید اهنگی در رابطه با شعار سا بخوانند ممنون
  یاصاب الزمان (عج)

 9. محمدی

  سام به دوستان گرامی.
  این روزها به خاطر ماجرای کنسرت دانشگاه آژاد، حامد جان بابا مورد هجمه است و پسرمون هم حسابی ناراحت و افسرده انگار!!!!!!!!!!!! (من خیلی تو فضای مجازی نیستم تلگرام که بلاک شده اینستا هم ندارم، خبرا رو از اینترنت چک میکنم گاهی) ولی دلم میخواست اینو به حامد جان بگم( اگه یه کم زودتر ازدواج کرده بودم الان پسر هم سن حامد داشتم) پسر نازنینم، خدا رحمت کنه همه رفتگان رو. مادر من مادر دو شهید بود و از دوستان مادر سردار طهرانی مقدم. روزگاری داشتن با کارهای تدارکات پشت جبهه و جبهه رفتن و… خلاصه اینکه مادر جان که به اصطلاح معروف با شاه هم فالوده نمیخورد و خلقی رو هم آدم حساب نمیکرد با شنیدن آهنگ مرگ بر آمریکا براش شدی آقای حامد زمانی. با احترام ازت حرف میزد و وقتی میشنید که باهات دشمنی میکنن نگران میگفت: نکنه یه وقت بلایی سر آقای حامد زمانی بیارن؟۱ ( این آقای حامد زمانی اش منو کشته بود) حامد جانم ، پسر عزیزم، اگه میدونی تو مسیر حقی ،اگه میدونی کارهایی که کردی و میکنی درسته، از سنگ هایی که بهت میزنن ناراحت نشو ، چون هر کی کاری رو میکنه که بهش اعتقاد داره از پس مشکلات هم بر میاد( حتی اگه رفقا سنگ زدن… دوستی خاله خرسه رو یادت بیار… هرچند گاهی بعضیا رفیق نیستن رفیق نما هستن)
  حامد جان یکی از بزرگترین لذت های زندگیم شنیدن آهنگ زیبای سرانجام هه که خوندی. از خدا و امام حسین بخواه خودشون هواتو داشته باشن که حتما دارن. انشالله سلامت باشی و خدا کمک کنه همیشه در مسیر بمونی. یا حق

ارسال دیدگاه