۰۲ شهریور ۱۳۹۴

مصاحبه با “میزان”-۱

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری میزان، حامد زمانی خواننده‌ای پرحاشیه دنیای هنر است. خواننده ای که شاید بیشتر از همه سبک خوانندگی و نوع شعرهایش برایش دردسرساز شده بود اما از حق نگذریم حاشیه های پررنگ تر از متن دیگری نیز داشت. یک روز او را به افراد بلند پایه حکومت وصل می کردن یک روز می گفتند یک نمایشگاه بزرگ از خودرو دارد یک روز دیگر هم در شهر خبر می پیچید که تنها برای گرفتن مجوز به این سبک روی آورده و اصلا در باطن چنین عقیده ای را ندارد.

download

باید از او می پرسیدیم چرا هیچ گاه به این موضوعات پاسخ نداد و آیا این سکوت دامن زدن بیشتر به این مسائل نبود؟
 باید از او می پرسیدم آرمان او در خوانندگی چیست؟
 باید از او می پرسیدیم همانند خوانندگان دیگر دلش برای برج میلاد پر نمی کشد؟
و سوالهای بسیار دیگری که شاید پاسخ به آنها از زبان خودش برای شما هم جالب باشد خواننده ای که به گفته خودش استراتژی سکوت را در پیش گرفته حالا در یک گفت و گوی دو ساعته به تمام سوالهای سه نفر از خبرنگاران خبرگزاری میزان پاسخ داد

download (1)

شاید جالب باشد که بگوییم او حتی خودش در حین ورود نیز با دیدن ما سه نفر تعجب کرد.
مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

جناب زمانی به عنوان اولین سوال،آخرین کاری که انجام دادید چی بود؟
 
 
اثری که اخیرا عرضه کرده ایم «اهل نبرد» نام دارد که سوژه آن مربوط به اردوهای جهادی بود و اتفاقا در یکی از روستاهای محروم استان قم رونمایی شد؛  موضوع اردوهای جهادی همواره جزو سوژه هایی بوده که زیاد دیده نشده و به خاطر همین به این موضوع پرداختیم و گفتنی است که  این کار را با همکاری معاونت فرهنگی بسیج انجام دادیم که شکر خدا کار خوبی از آب درآمد؛شعر این کار را نیز امیر سلیمانی سروده و آهنگسازی و تنظیم آن را خودم بر عهده داشتم.

downloadآقای زمانی ارتباطاتتون با خواننده های دیگری که در ژانر شما کار نمی کنند چطور است؟

ارتباطم با خواننده های دیگر خوب است اما در جامعه فضایی به وجود آمده که به اعتقاد من فضای مناسبی نیست زیرا می بینم که قریب به اتفاق خواننده ها دوست دارند سوژه های ارزشی کار کنند اما متأسفانه جو طوری نیست که بتوانند به دنبال این سوژه ها بروند و انگار ترس از ریزش مخاطب خود به آنها اجازه چنین کاری نمی دهد چون متاسفانه این دست از مخاطبان به گونه ای بار آمده اند که با نگاهی حکومتی به اشعار و ترانه های ارزشی می نگرند.

به نظرتون دلیل این نوع نگاه مخاطب چیست؟

در دهه های شصت و هفتاد سوژه های ارزشی سفارش داده می شد و خوانندگان نیز روی آن سوژه ها کار می کردند و آن ها را اجرا می کردند اما در حقیقت جز عده ای انگشت شمار و معدود، کسی به صورت دغدغه مند به آرمان ها و ارزش های انقلاب نمی پرداخت؛ متاسفانه امروز اگر خوانندگان ما از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هم اثری بخوانند مخاطب احساس می کند این سوژه ها، سوژه های حکومتی است؛ البته در این میان تا حدودی نیز باید به خود خوانندگان حق داد چرا که آنها می ترسند مخاطبان خود را از دست بدهند.

فضای موسیقی در کشور نسبت به دهه ۶۰ و۷۰ بسیار تغییر کرده، به نظرتون این فضا در بین خوانندگان تغییر نکرده است؟
خب فضا نسبت به گذشته خیلی خوب شده است و همین چند وقت پیش جشنواره ای با عنوان «ققنوس» برگزار شد و اکثر خواننده های عاشقانه خوان، کارهای ارزشی خوبی را در این جشنواره ارائه دادند و جایزه های بسیاری را هم از آن خود کردند؛ این جشنواره نشان داد که اکنون فضا نسبت به گذشته بهتر شده و امیدوار هستم که این بستر روز به روز مهیا تر شود چرا که اگر ما فقط به سمت سوژه های عاشقانه حرکت کنیم و تنها بر روی آنها مانور دهیم به یک تکرار می رسیم که به نظر من موسیقی امروزی ما نیز کمابیش دچار این تکرار شده است.

 

 

 

 

آقای زمانی  از اینکه در کارهایتان به تکرار برسید،ترسی ندارید؟ 
اگر قرار باشد کسی از به تکرار رسیدن بترسد آن من نیستم بلکه بچه هایی هستند که در وادی عاشقانه کار می کنند و قصد ندارند آن را رها کنند؛اگر من قبل از اینکه بدانم از فضای عاشقانه خواندن چه می خواهم و وارد این فضا بشوم قطعا شکست می خورم و مخاطبی که با من به سختی همراه شده، قطعاَ من را رها می کند زیرا مخاطب من بی پرده این مطلب را گفته که تا هنگامی که از ارزش های انقلاب حمایت کنم از من حمایت می کند. اما این را هم بگویم که قصد ندارم سوژه های خودم را فقط در این فضا نگه دارم و قطعا در نخستین آلبومی که منتشر می کنم آهنگ های عاشقانه نیز در کنار سایر ترانه هایم هم خواهم داشت و به سوژه های غیرحماسی و غیر سیاسی مثل سوژه های اجتماعی و انتقادی نیز می پردازم.
download (3)

فکر نمی کنید کارهایتان تاریخ انقضا دارد؟

مقام معظم رهبری  اخیرا فرمودند که مبارزه با استکبار تعطیل بردار نیست و از این رو فکر می کنم که هیچ وقت برخی از کارهای من تاریخ انقضا ندارد.به نظرم ما باید ابن الوقت باشیم و صریح نسبت به اتفاقات روز دنیا و کشورمان واکنش نشان دهیم چرا که اگر ما نسبت به این اتفاقات موضع گیری نکنیم مصداق همان سکوت و خیانت است؛ ممکن است روزی حامد زمانی به تکرار برسد اما این ژانر و این محتوا هیچ وقت به تکرار نمی رسد.این را هم بگویم که من در سال های ۸۴ و ۸۵ قراردادی با یک موسسه داشتم و بعد از آنکه فهمیدم که موسسه از نظر ایدئولوژی با من هماهنگ نیست قراردادمان منتفی شد و من همان موقع می توانستم موسیقی عاشقانه کار کنم اما ترجیح دادم به سمت دغدغه های خودم و مردم بروم.

ماجرای نامه وزارت ارشاد که در صفحه شخصی خود در “اینستاگرام” منتشر کردید،چه بود؟

نامه ای که از وزارت ارشاد به دستم رسید و در صفحه اینستاگرام شخصی ام گذاشتم جنجال زیادی به پا کرد و بازخوردها و بحث های فراوانی پیرامون آن مطرح شد؛ در حقیقت من سعی داشتم که با انتشار این نامه گلایه خودم را از وزارت ارشاد نشان دهم؛ حامد زمانی همواره انتظار حمایت ارشاد از آثارش را داشته اما نه تنها هیچ گاه این حمایت صورت نگرفت بلکه نامه تهدیدآمیز نیز برای من ارسال شد؛  البته به نظر من این جنجال ها به دلیل آن بود که عده ای میگفتند حامد زمانی خواننده ای است که کارهای ارزشی می خواند تا مجوز ارشاد را بگیرد و هنگامیکه دیدند که این فرضیه آن ها نادرست از کار در آمده، گفتند که حامد زمانی به دلیل درآمدزایی پا به این عرصه گذاشته است.

آقای زمانی شما تحت تاثیر شرایط موضوع کارهایتان را انتخاب می کنید؟

خیر، من سعی دارم که هیچ گاه تحت تاثیر شرایط تحمیل شده نروم؛به عنوان مثال حدود دو سال پیش زمانی که جو کشور به یک سمتی مایل شده بود که از صحبت های برخی مسئولین بوی مذاکره با آمریکا به مشام ها می رسید من با «گزینه های روی میز» و «مرگ بر آمریکا» آمدم.

 

download (4)

نظرتون در خصوص موسیقی زیر زمینی و خوانندگان زیر زمینی چیست؟

من با خوانندگانی که به اسم خوانندگان زیر زمینی‌ معروف شدند هیچ تفاوتی ندارم و در همان مصاحبه های اولم در سال های گذشته، از بچه های‌موسیقی زیر زمینی که درست کار می کنند حمایت کردم و به نظرم نه تنها هیچ تقابلی میان ما وجود ندارد بلکه درگیر یک سری مشکلات مشابه هستیم و معتقدم که این امر ناشی از عدم برنامه ریزی صحیح و بسترسازی مناسب است.

جناب زمانی آن موسسه ای که تشکیل دادید به کجا رسید؟

وقتی که دیدیم یک سری جوان هستند که دوست دارند در این فضا کار کنند تصمیم گرفتیم که موسسه ای تشکیل بدهیم و با بهره گیری از تجربیات گوناگون، دور هم بنشینیم و نیرو تربیت کنیم؛ اما وقتی که بستر از بالا فراهم نباشد و یک سری اتفاقات که لازمه انجام هر کاری است، رخ ندهد کار پیش نخواهد رفت؛ موسیقی فقط تولید ترانه نیست بلکه به بودجه و خیلی چیزهای دیگر نیاز دارد اما متاسفانه به هیچ وجه شاهد این حمایت از سوی مسئولان نبودیم.

 

آقای زمانی نمی توانیم حمایت صدا و سیما از شما را نادیده بگیریم.خودتان فکر نمیکنید که صدا و سیما به شهرت شما کمک کرد؟

معتقدم که استراتژی سکوت در بسیاری از موارد جواب می دهد.نمی توانم تاثیر صداوسیما را در دیده شدن آثارم نادیده بگیرم اما احساس می کنم که من بیشتر از همه خواننده ها به حمایت صدا و سیما متهم شدم؛ باید دقت کرد که صدا و سیما کجاها به حامد زمانی پرداخته است مثلا مرگ بر آمریکایی را پخش کرده است که قبلا کسی این کار را انجام نداده بود؛ باید دید تیتراژ سریال ها برای کدام خواننده ها است که البته معتقدم برخی از خوانندگان حق خود را گرفته اند.

ادامه دارد…

 

 

23 نظر

 1. fatemeh

  سلام خیلی عالی تصویرها هم قشنگ بود از شما هم اقای مدیر ممنونم که زحمت میکشید و این مطالب را در سایت می گذارید
  نحن صامدون

 2. مهدی یار 77

  سلام به آقای زمانی و گروه شون خداقوت میگم
  شاهکار میکنید با این همه فعالیت
  چ جوری میتونم سوالاتم رو از آقای زمانی بپرسم؟

 3. ماه تو

  سلام چرا حرف هایشان با هم تناقض دارن ؟ایشون میگن تو چهار چوب ارزشی سیاسی میمونن ولی بعد میگن که تو البومم کار عاشقانه است . چرا وقتی ایشون میدونن که با خوندن کار عاشقانه مخاطبانشون رو از دست میدن ولی باز هم عاشقانه میخونن؟

 4. روزگار نو

  سلام
  در مورد موسیقی و موسیقی زیر زمینی! و خواننده های مختلف خیلی کم میدونستم اما با این مصاحبه در موردش خوندم .موسیقی زیر زمینی:آفت بزرگ موسیقی،دارا نبودن دغدغه ی فرهنگی،رشد قارچ گونه و چیزای دیگه! اینا چیزایی بود که خوندم.شما آقای زمانی،چیزی رو که ما امروز به اون رسیدیم رو سالها ست میدونید اینکه عنوان کردید تفاوتی بین من و خوانندگان زیر زمینی نیست و شرایط ما مشابه هست حتما شرایط خودتون رو با اونها مقایسه کردید و گرنه تفاوت بین شما و خوانندگان زیر زمینی بسیار هست! و حتی این مقایسه هم پذیرفتنی نیست!اگر اونها توی شرایط سخت کار میکنند ،ببخشید حقشونه! اما برای شما اینطور نیست.بهتر نیست از جریان موسیقی ارزشی صحبت کنید و از اون دفاع کنید!
  این از صبوری و خوبی شماست که از کار خوانندگانی دفاع میکنید که زیر زمینی شروع کردند و مجوز گرفتند! اما شما…اگر ما جای شما بودیم کاری بدتر از رو کردن نامه ی محرمانه انجام میدادیم! که همون هم صحیح و درست بود.شما خیلی بیشتر و بهتر میدونید هنرمند اگر برای خودش و هنرش و مخاطبش ارزش قایل باشه اون چیزی رو به مخاطب ارایه میکنه که ارزشمنده و این رو به مخاطب هم میفهمونه! نه اینکه به خاطر ترس از ریزش مخاطب هر چیزی رو که دم دست دید! به خورد مخاطب بده.فکر میکنیم شما،آقای زمانی از کار خواننده های دیگه دفاع کردید!در حالی که باید مثل همیشه اونچه که حقیقت بود رو قاطعانه بیان میکردید.
  ما هم حرفهایی رو داریم که باید بزنیم.اگر جسارتی کردم عذر میخوام.خدا قوت میگیم به شما و مدیران سایت.
  (اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)

  1. unknown martyr

   حرفاتون تحسین برانگیزه خیلی با شما موافقم حرف دل منو زدید صریح و قاطع . احسنت . همیشه یه هوادار بمونید ، هم ما تو جمع هوادارا به نظرات هشیارانتون نیاز داریم وهم آقای زمانی .

 5. شهيده بنت الهدي صدر

  وایییییی خیلی خیلی عاااااالی بود مخصوصا که ایشون موضعشون رو نسبت به جو کنونی کشور و همچنین دوسال پیش نشون دادن(منظورم اون قسمته که گفتن هنگامی که بوی مذاکره با آمریکا می آمد ما با گزینه های روی میز و مرگ بر آمریکا آمدم.) ولی امیدوارم ایشون هیچوقت از راهشون برنگردن چون تنها امید ما بچه حزب اللهی ها هستن. گاهی که بخاطر طرفداری از ایشون سرزنش میشم میگم ایشون بین خواننده ها تنها کسیه که حرف ما رو میزنه.

 6. شهيده بنت الهدي صدر

  خداااااا امروز اومدم توی سایتتون فهمیدم دیروز توی نجف آباد اصفهان اجرا داشتن… چرا من باید انقدر دیر بفهمم الان عذاب وجدان دارم نههههه

 7. زهرا یوسفی

  سلام داداش زمانی خداقوت؛الهی که هیچوقت غمگین نبینیدشادشادباشید؛ببخشیدداداشی حلقه ازدواجتونوبندازیددیگه:'(;-)

 8. کارهای آقای زمانی باعث شده که عامه مردم نگاه بهتری نسبت به افرادحزب اللهی داشته باشند.ودرموردشون بدقضاوت نکنن.دربین حزب اللهی ها کارهای آقای زمانی جای خودشوبازکرده.خودمن تاقبل ازآشنایی باایشون خیلی آهنگ های بی محتوا و…گوش میکردم.امااززمانی که باایشون آشناشدم.روی علایقم خیلی تاثیرگذاشته.طوری شده که به دوستان واشنایان کارهای ایشون رومعرفی میکنم.خودم هم داخل ماشینم آهنگ های ایشون روگوش می کنم.
  باتشکرازایشون وهمه دست اندرکاران

 9. ماه تو

  سلام خوب کار های عاشقانه تو این چهار چوبی که ایشون انتخاب کردن قرار نمی گیره . اصلا مگه خودشون نو مصاحبه ی تلویزیونی که اقای حسینی بای ازشون پرسیدن که اگه کار بهتون پیشنهاد بدن میخونین ؟ ایشون گفتن شما منظورتون عشق های زمینیه ؟ ایشون برای تایید سر شان را تکون دادند و اقای زمانی بعد از مکث خیلی کوتاهی گفتن ننننه. من اصلا از ایشون همچین توقعی نداشتم . خودشون هم دوباره تو مصاحبه هاشون گفته بودن که من میخواستم کار جدیدی بکنم هم چنین گفتن اگه میخواستم عاشقانه بجونم که مثل بقیه ی خواننده ها میشدم! من همه جا از ایشون طرفداری میکنم و میگم که اقای زمانی هیچ کدوم از اهنگاشون عاشقانه نیست. حتی برای بعضی ها سوء تفاهم پیش اومده بود که کار متلاشی عاشقانه هست و من اون ها رو قانع کردم. حالا اگه ایشون عاشقونه بخونن دیگه من چه جوری ازشون طرفداری کنم ؟!!!

 10. unknown martyr

  منم دلواپس همین حرف ایشون در باره عاشقونه ها بودم که جواب آقای مدیر آرومم کرد . عشق ما فقط خدا و دغدغه مون فقط اسلامه مگه نه ؟ پس باید به تنها خواننده ای که ازش حمایت میکنیم اعتماد کنیم . چون همیشه حرفاش از جنس دل مخاطباشه و اون صدای بی صدا هاست

 11. خانواده شهيد

  آقای زمانی شما چشم و چراغ خانواده های شهید هستید.
  تنها خواننده ای هستید که من و خانواده ام ازش گوش میدیم.
  از شما خواهش می کنیم به سمت کار های خسیفی که راجب به چشم و ابرو دختر مردم است نروید و در این راه باقی یمانید.

ارسال دیدگاه